HELENA ZAIK

 

 

Helena Zaik

Dyrygntka

Chóru "Andantino"Chór „Andantino” został założony przez mgr Helenę Zaik w 1971 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Rybniku (obecnie jest Gimnazjum nr 1 w Rybniku). Chór został założony w trosce o przygotowanie uczniów do udziału w życiu kulturalnym i społecznym. Zaszczytem dla chóru były zaproszenia do koncertowania w uroczystościach religijnych na Jasnej Górze, w Panewnikach, Licheniu, Pszowie, Wiedniu-Kahlenbergu. Prestiżowe były również występy chóru w Filharmonii Bydgoskiej, Częstochowskiej, Śląskiej i Akademiach Muzycznych w Warszawie, Krakowie oraz Katowicach.

Na uwagę zasługują:
34 dyplomy z I miejscem w województwie,
14 dyplomów z konkursów międzywojewódzkich,
12 dyplomów z finałów konkursów ogólnopolskich (Srebrne i Brązowe Kamertony)

W prowadzonych przez nauczycielkę kronikach zachowały się 192 dokumenty świadczące o nieprzeciętnej pracy chóru w środowisku – są dyplomy, podziękowania, listy gratulacyjne, zdjęcia, wycinki prasowe. Są też puchary, nagrania, nagrody i odznaczenia. Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Śląski nadał chórowi:
- Odznakę Honorową Stopnia II – Srebrną, w dowód uznania za upowszechnianie wartości moralnych płynących z pieśni oraz muzykowania;
- Dyplom Uznania za zasługi w dokumentowaniu dziejow społecznego ruchu muzycznego na Śląsku;

 

Za szczególnie wyróżniającą się pracę dydaktyczno-wychowawczą, wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych, wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, za poświęcenie i twórcze działanie nauczycielka została uhonorowana nastepującymi nagrodami i odznaczeniami:

4 - krotna Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania;

3 - krotna Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania;

2 - krotna Nagroda Prezydenta Miasta Rybnika;

Srebrna Odznaka "Zasłużony dla Województwa Katowickiego";

Złota Odznaka "Zasłużony dla Miasta Rybnika";

Srebrny Krzyż Zasługi;

Medal Komisji Edukacji Narodowej;

Złoty Medal za długoletnią służbę.

 

zdjęcia chórów p. Heleny Zaik - 2013

 

zdjęcia - Koncert Kolęd w Golejowie I 2012

 

ZOBACZ FILM Z WYSTĘPU PODCZAS ZŁOTEGO KŁOSA 2012

 

Koncert kolęd w obiektywie - 12 I 2014admin, 13-12-2011, odsłon: 2595

 

Młodzieżowy Dom Kultury 44-217 Rybnik, ul. Wł. Broniewskiego 23, tel. (32) 421 51 55, tel/fax. (32) 422 40 88, mdkwr@poczta.onet.pl